برگ عبایی

برگ عبایی

گل برگ عبایی برگ عبایی(Aspidistra elatior) یک گونه از تیره مارچوبگان بوده و گیاهی ریزوم دار،بدون ساقه هوایی،برگهای سبز تیره،براق و پهن با دمبرگ بلندکه بطور مستقیم از سطح خاک بیرون می آید. برگ عبایی دارای گل های ریز و فنجان مانند است که روی سطح خاک و در قسمت زیرین گیاه ، در اواخر تابستان ظاهر می شود. گیاه برگ عبایی دارای عمر زیاد بوده و سالهای متمادی بدون تغذیه و تعویض گلدان در اتاق می ماند. برگ عبایی به آسانی داخل آپارتمان و ساختمان رشد نموده و به شرایط آب و هوایی مختلف درون ساختمان مقاوم هستند. برگ عبایی به خشکی و تغییرات دما ، بسیار مقاوم است و نور کم را به خوبی تحمل می کند.در تابستان باید گلدانها را در محل نیمه سایه قرار داد و گرنه آفتاب ، برگها را از بین خواهد برد .

دوشنبه 27 خرداد 1398
3251

گل برگ عبایی

برگ عبایی (Aspidistra elatior)  یک گونه از تیره مارچوبگان بوده و  گیاهی ریزوم دار،بدون ساقه هوایی،برگهای سبز تیره،براق و پهن با دمبرگ بلندکه بطور مستقیم از سطح خاک بیرون می آید. برگ عبایی دارای گل های ریز و فنجان مانند است که روی سطح خاک و در قسمت زیرین گیاه ، در اواخر تابستان ظاهر می شود. گیاه برگ عبایی دارای عمر زیاد بوده و سالهای متمادی بدون تغذیه و تعویض گلدان در اتاق می ماند. برگ عبایی به آسانی داخل آپارتمان و ساختمان رشد نموده و به شرایط آب و هوایی مختلف درون ساختمان مقاوم هستند. برگ عبایی به خشکی و تغییرات دما ، بسیار مقاوم است و نور کم را به خوبی تحمل می کند.در تابستان باید گلدانها را در محل نیمه سایه قرار داد و گرنه آفتاب ، برگها را از بین خواهد برد .

 انواع برگ عبایی  (Aspidestra)

این گیاه تنها دارای یک گونه با دو رقم ابلق و معمولی است. در ایران، گونه ی معمولی آن بیشتر از رقم ابلق دیده می شود.

خصوصیات ظاهری گل برگ عبایی

ریشه برگ عبایی : دارای ریشه های منشعب و زرد رنگ است.

ساقه گل عبایی : این گیاه فاقد ساقه ی حقیقی است و دارای ریزوم های کوتاهی است که برگ ها از روی آن ها خارج می شوند به طوری که به نظر می رسد برگ ها از درون خاک خارج شده اند. برگ ها دائمی و همیشه سبزند.

برگ گل عبایی : برگ ها قاعده ای مستطیلی-سر نیزه ای به طول 40 تا 50 سانتی متر، عریض و چرمی و دارای دمبرگ طویل و رقمی با برگ های ابلق است.

گل : گل در این گیاه کوچک، بنفش رنگ با دمگل کوتاه که در سطح گلدان ها ظاهر شده، جنبه ی زینتی ندارد.

سفارش گل مشهد

سفارش آنلاین گل

نگهداری برگ عبایی

برگ عبایی حساسیت خاصی به تغییرات نور و دما ندارند . هنگام بلوغ گل های کوچک غیر زینتی فنجان مانندی را تولید می کند. خاک گلدان را از کمپوست غنی انتخاب کنید ، خوب آبیاری نموده به خصوص در تابستان و در نور نسبتا ضعیفی قرار دهید. برای داشتن گیاه بزرگتر آن را هرسال به گلدان بزرگتر و خاک تازه منتقل نمایید.در طول سال هر یک یا دو ماه یک بار به آن کود بدهید.

تکثیر برگ عبایی

برای تکثیر گیاه برگ عبایی در بهار ریشه گیاه را تقسیم نمایید و هر قسمت را باجوانه انتهایی وتعدادی برگ در گلدان و خاک تازه قرار داده وآب و غذا بدهید. حشرات و عنکبوت های کوچک ممکن است به گیاه آسیب برسانند و در سطح برگ ها لکه ایجاد نمایند.گاه ممکن است در نتیجه آسیب های فیزیولوژیکی نوک برگ ها قهوه ای شده و شکاف ایجاد نمایند.

گل برگ عبایی

نیازها:

نور : این گیاه نیم سایه نیم افتاب را ترجیح میدهد ، بهترین گیاه برای محیط کم نور مثل دستشویی ها می باشد ، نور کامل افتاب باعث ایجاد لکه هایی سوخته در برگ میشود . این به این معنی نیست که نور بیشتر برایش خوب نیست !!

دما: بهترین دما ، درجه حرارت مناسب برای زندگی در اتاق است . این گل دماهای زیر صفر را نیز میتواند تحمل کند.

آبیاری:در هر فصل بین دو آبیاری خاک خشک می شود ولی دشمن این گل آبیاری زیاد است ! بهتراست با اب بدون املاح ابیاری کرد تا از زردی برگها به خاطر سنگینی و قلیایی شدن خاک جلوگیری شود . آبیاری با اب سنگین باعث زردی برگها می شود.

رطوبت : کلا به رطوبت نیازی ندارد.همان رطوبت طبیعی محیط برایش کافی است.

تغذیه: این گل به کمبود آهن بسیار حساس است بنابراین اسیدهیومیک با آهن هر دوهفته یبار تغذیه کنید ، و هر ماه یکبار با کود کامل هم تغذیه شود.

خاک مناسب:  خاک های کمپوست آماده کاشت ،برای نژاد های برگ سبز و کمپوست بدون کود برای واریته های ابلق توصیه میشود.زیرا کود ازته زیاد باعث از بین رفتن ابلقی برگ می شود.

تعویض گلدان :ریشه ها دوست دارند در هم بروند،هر ۳ یا ۴ سال یکبار گلدان را با یک اندازه بزرگتر تعویض کنید.

تمیز نمودن برگها : با پارچه یا اسفنج مرطوب هفته ای یکبار برگها را تمیز کنید،از مواد براق کننده شیمایی استفاده نکنید بجای آن از ترکیب آ لیمو صنعتی و اب استفاده کنید و برگها را برق بیندازید.

تکثیر : تقسیم ساقه های زیر زمینی در موقع تعویض گلدان در بهار ، توصیه میشود داخل هر گلدان بزرگ ، سه عدد ازین گیاه کاشته شده تا جمع هر سه باهم زیبایی خاصی به محیط شما بده، درصمن از گلدان های گرد استفاده کنید تا محیط رو بزرگتر نشون بده.

آفات و بیماری ها :

وجود زخم های سفید پنبه ای در سطح زیرین برگها : حمله حشره مخصوص باعث این عارضه است،هر دو هفته یکبار با سم حشره کش نفوذی طبق دستور سمپاشی کنید تا علائم از بین بروند،با پنبه اغشته به سم هم میتوانید لکه ها را خیس کنید.

زرد شدن و ریختن برگ ها : ابیاری بیش از اندازه است،اجازه دهید در فاصله بین دو ابیاری سطح خاک خشک شود،زهکش را بازدید کنید.

برگها شکاف برمی دارند : تغذیه زیاد است،ان را تا تابستان اینده متوقف کنید،تغذیه را هر ماه فقط یکبار و با نصف میزان توصیه شده انجام دهید.

برگها نرم و آبکی و سبز تیره هستند : هوای خیلی سرد یا یخ زدگی موجب ان است،گیاه را به محل گرمتری منتقل کنید.

در طول رگبرگها نقاط زرد رنگ مشاهده میشود و لکه های قهوه ای روی ساقه و سطح زیرین برگها ظاهر شده اند: حشره افت عامل ان است،با سم حشره کش نفوذی هر ماه یکبار طبق دستور سمپاشی کنید تا علائم بر طرف شوند.

وجود لکه های سوخته و قهوه ای : گیاه را از اشعه مستقیم افتاب در امان نگه دارید،برگهای صدمه دیده را از قاعده قطع کنید.

برگها دارای نقاط ریز قهوه ای هستند : ضایعه مربوط به استفاده از مواد براق کننده شیمیایی است،از انها استفاده نکنید.پارچه و اسفنج مرطوب را به کار ببرید.

برگها رنگ پریده هستند : هوا خشک و خاک گلدان ضعیف است،گلدان را تعویض کنید و گیاه را ابیاری نمایید.

برگها رنگ خود را از دست داده اند و در سطح زیرین انها تار های عنکبوت مشاهده میشود:عامل ان کنه قرمز ریز است،هر ۱۴ روز یکبار با سم کنه کش طبق دستور سمپاشی کنید.غبارپاشی در کاهش افت موثر است.

در مورد برگ عبایی بیشتر بدانید:

برگ عبایی از جمله مقاوم ترین گیاهان آپارتمانی و قابل سازش با شرایط آپارتمانی است و مناسب برای کسانی که زمان زیادی را برای مراقبت از گیاهان را ندارند. این گیاه سال های متمادی بدون تغذیه و تعویض گلدان در اتاق می ماند.

برگ عبایی بسیار مقاوم در برابر خشکی و تغییرات درجه حرارت می باشد از این رو این گیاه را گیاه فولادی می نامند.

پیشنهاد می شود گلدان را هر ۳ تا ۴ سال یکبار تعویض نمایید زیرا این گیاه دوست ندارد ریشه هایش درهم برود و همچنین تعویض گلدان ها را در اوایل بهار قبل از آغاز فعالیت مجدد گیاه در محیطی سر بسته صورت گیرد.

دمای ایده آل رشد این گیاه ۱۰ درجه سانتی گراد بوده وحداقل دمای قابل تحمل این گیاه در زمستان ۷ درجه سانتی گراد می باشد.

برای جلوگیری از بیماری لکه برگی قارچی از خیس کردن برگ ها در زمان آبیاری خودداری گردد و در صورت مبتلا برگ های آلوده را جدا کرده و در صورت لزوم از قارچ کش استفاده نمایید.

برای تمیز نمودن برگ ها به جای مواد براق کننده شیمیایی می توان از پارچه و یا اسفنج مرطوب استفاده کرد.

غبار پاشی در کاهش آفات موثر است.

برای مقابله با کنه قرمز هر ۱۴ روز یکبار با سم کنه کش گیاه را سم پاشی کنید .

نظر بدهید