سفالوسروس یا کاکتوس پیرمرد

سفالوسروس یا کاکتوس پیرمرد

این گیاه کاکتوسی است پر پشت و ستونی شکل که اگر بعنوان گیاهی آپارتمانی نگهداری شود هرگز گل نمی دهد اما به دلیل داشتن شکلی حقیقت استثنایی بسیار مورد علاقه مردم است. مکان: نور کامل خورشید، گرمای زیاد و خاکی که متخلخل و از نظر مواد غذایی ضعیف باشد. ارتفاع: تا ۴ متر. تکثیر: از طریق بذر.

دوشنبه 9 اردیبهشت 1398
2203

سفالوسروس Cephalocerus

 کاکتوس پیرمرد

این گیاه کاکتوسی است پر پشت و ستونی شکل که اگر بعنوان گیاهی آپارتمانی نگهداری شود هرگز گل نمی دهد اما به دلیل داشتن شکلی حقیقت استثنایی بسیار مورد علاقه مردم است.

مکان: نور کامل خورشید، گرمای زیاد و خاکی که متخلخل و از نظر مواد غذایی ضعیف باشد.

ارتفاع: تا ۴ متر.

تکثیر: از طریق بذر.

بخاطر داشتن سن زیاد این کاکتوسها نیست که نام آنها را پیرمرد (old man) گذاشته ایم، بلکه این نام به دلیل داشتن کرکهای سفید و آویخته ای است که طول آن به ۱۲ سانتی متر می رسد و در نوک ساقه رشد می کنند و روی هم رفته موهای تنگ و سفید پیرمردی را تداعی می کند. این کله پر مو گیاه کم رشد، سبز رنگ و پر از کرک کاکتوس را در برابر آفتاب شدید کوههای مکزیک که موطن آن است، حفظ می کند.

گونه ها: تا زمانی که کاکتون پیرمرد (Cephalocerus senilis) ۶ متر رشد نکندگل نمی دهد. سپس نوعی مو در نوک و قسمتهای بالایی ساقه آن در می آید و در روی ساقه نیز گلهایی در حدود ۵ سانتی متر می روید که رنگ آنها صورتی است. در این حالت. معمولا از این گیاه به عنوان گیاهی آپارتمانی استفاده نمی شود، اما حتی اگر این گیاه در داخل منازل گل ندهد، باز هم بسیار زیبا و زینتی است.

یکی دیگر از گونه های عجیب این گیاه «Cephalocereus Chrysacanthus است که تفاوت آن با «Cephalocereus senilis» در داشتن موهایی تابدار و زرد رنگ است و بعلاوه این گیاه دارای خارهایی زرد است. گلهای این گونه به رنگ قرمز است و تنها شبها باز می شود. ارتفاع آن به ۴ متر می رسد.

سفارش گل مشهد

سفارش آنلاین گل

کشت: اگر کاکتوس پیرمرد را در کنار پنجرهای آفتابگیر قرار دهیم و خاک آن متخلخل و آمیخته با سنگ آهک خرد شده باشد و در عین حال چندان هم غنی نیابد بهتر رشد می کند. این گیاه را زیاد آب ندهید زیرا فاسد می شود اما گاهی اوقات آن را آبپاشی کنید. ناپیرمرده را می بایست در فصل زمستان در دمای ۱۵ سانتی گراد نگهداشت. این پیرمرد نیز مانند پیرمردهای واقعی نسبت به خشکی بسیار حساس است، بنابراین هرگز آن را کنار پنجره ای باز نگذارید

لازم است تا گلدان گونه های جوانتر را هر بهار تعویض کنید. مراقب باشید تا به شبکه ریشه ها آسیبی وارد نیاید. وقتی گیاه را در گلدانی جدید می کارید بهتر است برای آن قیفی نیز در نظر بگیرید، اما نباید چوب را داخل خاک فرو کنید، چون ممکن است به ریشه های گیاه آسیب برسد و پژمرده شود.

تکثیر: بذرها را می توان در خاکی که کمی شنی باشد کاشت اما نتیجه این کار نسبتا غیرقابل پیش بینی است و سبب یاس و ناامیدی باغبان غیر حرفه ای می شود.

 

پرورش کاکتوس , تکثیر کاکتوس 

نظر بدهید