گیاه هدرا یا پیچک ایرانی

گیاه هدرا یا پیچک ایرانی

این گیاه، گیاهی است همیشه سبز، زینتی و رونده که بر روی دیوارها و تنه درختان دیده میشود. مکان: این گیاه به مکانی، سایه دار یا نیم سایه نیاز دارد. ارتفاع: تا ۳۰ متر بالا می رود. تکثیر: از طریق قلمه زدن

یکشنبه 29 اردیبهشت 1398
2749

هدرا  Hedera ( پیچک ایرانی )

این گیاه، گیاهی است همیشه سبز، زینتی و رونده که بر روی دیوارها و تنه درختان دیده میشود.
مکان: این گیاه به مکانی، سایه دار یا نیم سایه نیاز دارد.
ارتفاع: تا ۳۰ متر بالا می رود.
تکثیر: از طریق قلمه زدن

یونانیها و رومیهای باستان پیچک را سمبل شادی، دوستی و همکاری میدانستند. حتی امروزه نیز این پیچکها تیره ترین و زشت ترین دیوارها را هم خوش منظره می سازند و به همین دلیل است که این گیاه رونده به محبوبیتی خاص دست یافته است.

گونه ها: پیچک ایرانی (Hedera colchica ) برگهایی مثلثی و بیضی شکل دارد که طولشان به ۲۵-۱۰ سانتی متر می رسد و سطح بالایی آنها سبز تیره و چرمی مانند است. میوه های توتی شکل آن سیاه و گرد است.

Hedera heli ساقهای پر شاخه دارد. این گیاه بر روی زمین می خزد و یا با کمک ریشه های هوائی خود از درختها، دیوارها و نرده ها بالا می رود. مادامی که این پیچک با قدرت تمام بالا می رود برگهای سبز تیره آن که اغلب دارای رگه هایی سفید است از سه تا پنج نقطه تشکیل شده است. اندازه این برگها بین ۴ تا ۱۰ سانتی متر است. زمانی که پیچک از خزیدن باز می ایستد، برگهای آن بزرگتر و پرتر می شوند. برگهای ساقه های گلدار بیضی شکل هستند و سمت رو به آفتاب أنها پر رنگتر است. این ساقه ها ریشه های هوایی ندارند. - و کشت: پیچک در هوای آزاد آنقدر روی زمین می خزد تا پوششی ضخیم را بوجود آورد. چنانچه به مانعی برخورد کند به راحتی و با کمک ساقه های هوایی از آن بالا می رود. هرگونه خاکی تا زمانی که خیلی خشک نشده باشد، برای این گیاه مناسب است. چنانچه در معرض نور خورشید باشد، خاک آن را مرطوب نگهدارید. پیچک را می توان در اتاق حتی در سایه هم نگهداشت.

سفارش گل مشهد

سفارش آنلاین گل

این گیاه را می بایست در اوایل رشد سالی یک بار هرس کرد. چنانچه این گیاد را در منزل نگه میدارید آن را در اتاقی تاریک بگذارید و اگر هوای اتاق خشک است مراقب دو آفت این گیاه باشید: شته و عنکبوت قرمز.

انواع زینتی برگ پیچکهای آپارتمانی به گرمای بیشتری نیاز دارند. به محض خشک شدن خاک به آنها آب بدهید. از بهار تا پائیز در سه هفته یکبار آنها را کود دهید. پیچکهای گلدانی زمستان را در دمای ۱۲۰ سانتی گراد و در محیطی خشک پشت سر می گذارند و لازم است تنها گاهی اوقات به آنها آب بدهید.

تکثیر: برای تکثیر این گیاه از نوک شاخه های آن قلمه هایی جدا کنید و در خاک باغچه بکارید. این قلمه ها به سرعت رشد می کنند.

نظر بدهید