گل آنتوریوم

گل آنتوریوم

نام: آنتوریوم، فلامینگو نام علمی : Anthurium scherzerianum نام انگلیسی : Flamingo Flower خانواده:Araceae خانواده شیپوری بومی منطقه: ناحیه گرمسیری و جنگل‌های پرباران جنوب آمریکا

دوشنبه 20 خرداد 1398
3425

گل  آنتوریوم

نام: آنتوریوم، فلامینگو

نام علمی :  Anthurium scherzerianum

نام انگلیسی :  Flamingo Flower

خانواده:Araceae   خانواده شیپوری

بومی منطقه: ناحیه گرمسیری و جنگل‌های پرباران جنوب آمریکا

آنتوریوم از دسته گیاهان نسبتا گران قیمت و مقاوم است و قابل نگهداری در آپارتمان می باشد . گل آنتوریوم (Anthurium) متعلق به خانواده گل شیپوری است و حدود 550 گونه دارد. آنتوریوم گیاهان همیشه سبز گلخانه ای بوده و برخی از آن ها قابلیت نگهداری درون آپارتمان وساختمان را دارند . گل آنتوریوم ها غالبا به واسطه اسپاته رنگی و زیبا و همچنین برای برگ های زینتی مورد توجه می باشند. دوام گل و براکته آنتوریوم زیاد بوده و ۲ تا ۳ ماه پایدار می ماند.گلهای واقعی آنتوریوم اندام فنر مانندی اند که از داخل براکته ها رشد می کنند. این گیاه مانند ساقه اصلی بوده و ارتفاع آن به بیش از ۳۰ تا ۴۰ سانتیمتر می رسد، دارای برگهای کمی پهن، سبز تیره و به طول بیش از ۱۸ سانتیمتر می باشد . برخی از گونه های گل آنتوریوم مانند A.andreanum اسپاته قرمز و زیبا و برگ های همیشه سبز قلبی شکل ایجاد می نمایند که برای مدت طولانی به خصوص در دوران گلدهی می توان از آن ها درون ساختمان استفاده نمود. گل های آن ها خیلی ریز بوده به صورت سنبله فشرده اسپادیس از میان اسپاته رنگی ایجاد می شوند که در مجوع زیبایی خاصی به گیاه می دهند.

نگهداری گیاه آنتوریوم

نگهداری گیاه آنتوریوم

نور:

آفتاب خیلی زودتر از آنچه فکرش را کنید این گیاه را از پا در می‌آورد. سعی کنید به هیچ عنوان نور مستقیم به آن نتابد. بهترین مکان و نور برای آنتوریوم نور غیرمستقیم کنار پنجره است.

دما:

آنتوریوم نه گرمایی است و نه سرمایی، دمای معتدل خانه کاملا به رشد این گیاه کمک می‌کند. اگر دقیق‌تر بخواهید، باید بگویم دمای حدود 20 درجه در تمام طول سال برای این گیاه مطلوب است. در زمستان حواستان باشد هوای خانه به کمتر از 16‌درجه نرسد.

سفارش گل مشهد

سفارش آنلاین گل

آبیاری:

مانند اغلب گیاهان خانگی باید بین دو آبیاری خاک آنتوریوم خشک شود. معمولا در بهار و تابستان هفته‌ای دو بار و در زمستان هفته‌ای یک بار آبیاری برای آنتوریوم مورد نیاز است. به اب سنگین و سرما بسیار حساس است در زمستان۸-۶ هفته استراحت دارد بنابراین به ابیاری کمی نیاز دارد.

رطوبت:

این روزها که هوا فوق العاده گرم است هر روز گیاه‌تان را غبارپاشی کنید. در زمستان هفته‌ای دوبار کافی است.

تغذیه:

مثل هر گیاه دیگری کمبود عناصر غذایی موجب اختلال در رشد آنتوریوم می‌شود. پس هر دو‌هفته یکبار با کودهای مخصوص آنتوریوم آن را تغذیه کنید. کودهای مخصوص را می‌توانید از مراکز گل و گیاه بخرید.

خاک گل آنتوریوم :

این گیاه در تورب بسیار خوب رشد و نمو میکند.همچنین در مخاوطی از ۵۰٪تورب ۵۰٪ماسه و یا ۵۰٪ خاک برگ پوسیده و ۵۰ ٪ ماسه میتوانیم انتوریوم بکاریم.

گلخانه گل آنتوریوم :

انتوریوم به نور ملایم ، محیط گرم ،خاک مرطوب احتیاج دارد.در ماه های بهار و تابستان باید شیشه های گلخانه را پوشاند زیرا گیاه به نور مستقیم افتاب نیازی ندارد.همواره باید انها را در گلخانه گرم و مرطوب کشت و کار کرد.

تکثیر گل آنتوریوم

ازدیاد و تکثیر گل آنتوریوم :

طرز تکثیر معمولی ان از طریق تقسیم بوته است.در اطراف یک بوته انتوریوم ده ها پاجوش رشد میکند که با بیرون اوردن بوته از خاک به اسانی پاجوش ها جدا میشوند.هرگز ریشه را با زور جدا نکنید و سعی کنید پاجوش ها را از کنار پایه مادری جدا کنید ، که رشد فعال داشته و برگهای جدید تولید کرده اند. سپس آنها را در گلدانی با قطر دهانه ۱۳-۱۱ سانتیمتر ، حاوی کمپوست گلدانی با پایه پیت، بکارید. مراقب باشید گیاهچه به زیر خاک فرو نرود و کمی بالاتر از سطح خاک قرار بگیرد. دمای محیط را روی ۲۴ درجه سانتیگراد تنظیم کرده و رطوبت را بالا نگه دارید. برای این منظور یا مرتب مه پاشی کنید و یا گلدان یا کیسه پلاستیکی شفاف بپوشانید.

تکثیر انتوریوم از طریق کاشت بذر امکانپذیر است.بذر آن در محیطی با حرارت ۲۲ درجه سانتی گراد و در مدتی بین ۵ تا ۷ هفته سبز میکند.کاشت بذر در تورب نتیجه خوبی داده است.

بیماری ها ، آفات  و درمان گل آنتوریوم :

در صورتی که گلدان شما برگهای جدید ریز و رنگ پریده ای می دهد و گلهای آن ظاهر نمی شود. تغذیه مصنوعی را شروع کنید چون ظاهرا خاک گلدان خیلی فقیر است. و اگر فقط با ظاهر نشدن گلها روبه رو شدید، نور محیط رشد گیاه مناسب و کافی نیست، پس آن را به محل پرنورتر اما دور از اشعه مستقیم آفتاب منتقل کنید. این عارضه ممکن است مربوط به آبیاری زیاد از اندازه هم باشد. در زمستان هفته ای ۱ بار آبیاری کافی است. برگهای خیلی پر پشت اما بدون گل بیانگر غنی بودن زیاده از حد خاک می باشد. و باید در زمستان خاک گلدان را تعویض و تعدیل کرد حمله قارچ به این گیاه لکه های قهوها ی روی برگ ها تشکیل می دهد و باید با محلول قارچ کش نفوذی سمپاشی صورت گیرد و برگهای خیلی صدمه دیده، حذف شوند.

اگر در زمستان هوا خیلی سرد و مرطوب باشد برگها زرد شده و به سمت پایین ، می پیچد بنابراین باید گلدان را به محل گرمتری منتقل نمود و آبیاری را کمتر کرد در صورتی که برگهای سبز می پیچد هوا سرد و خشک است. برگهای سیاه شده در نتیجه سرمای زیاد، ایجاد می شوند و برگهای نازک ، کم آب و زرد رنگ معرف گیاه تشنه می باشد. اگر زخمهای سفید پنبه ای در زیر برگ و قاعده آن تشکیل شوند. یعنی حشرات آفت در حال فعالیت است می توانید هر دو هفته یکبار با سم حشره کش نفوذی گیاه را سمپاشی کنید و با پنبه آغشته به سم زخمها را خیس نمایید. عامل ایجاد رشته های تار عنکبوتی در سطح برگ کنه ریز قرمز است. باید با پارچه مرطوب برگها را تمیز کنید و با سم کنه کش گیاه را سمپاشی نمایید. تامین رطوبت در کاهش آفت موثر است .

اگر برگها براق بودن خود را از دست داده اند روزانه با آب ولرم برگها را پاشی کنید چون علت این امر می تواند هوای خشک باشد. صدمات فیزیکی برگها را شکافدار و مریض نشان می دهد بنابراین گلدان را از محل پر تردد دور کنید و برگهای صدمه دیده را قطع نمایید.

اگر دیسکهای قهوه ای در پشت برگها ظاهر شده اند , برگها را با سم حشره کش سمپاشی کنید و پس از ۴۸ ساعت با چارپه ی مرطوب و نرم دیسکها را بردارید. برگها سیاه میشوند و میریزند , اگر لبه ی گلها سیاه شده و سپس پخش شود،به خاطر کمبود کلسیم ناشی از کمبود رطوبت میباشد.اگر لکه های سیاه وسط گل ایجاد شده و بعد زیاد شوند به خاطر قارچ آنتراکنوز میباشد و باید با بنومیل سم پاشی کرد.

نظر بدهید