گیاه آسپلنیوم

گیاه آسپلنیوم

این گیاه، گیاهی است زینتی مناسب گرمخانه ها و گلخانه ها. مکان: این گیاه به مکانی سایه یا نیم سایه، خاک مرطوب و رطوبت بالا نیاز دارد. ارتفاع: تا ۸۰ سانتی متر. تکثیر: از طریق تقسیم یا از طریق تولید هاگ.

چهارشنبه 4 اردیبهشت 1398
2276

این گیاه، گیاهی است زینتی مناسب گرمخانه ها و گلخانه ها.
مکان: این گیاه به مکانی سایه یا نیم سایه، خاک مرطوب و رطوبت بالا نیاز دارد.
ارتفاع: تا ۸۰ سانتی متر.
تکثیر: از طریق تقسیم یا از طریق تولید هاگ.

انواع مختلف Asplenium - که گیاه شناسان بیش از ۷۰۰ نوع آن را شناسایی کرده اند . در سرتاسر جهان یافت می شود. تعدادی از گونه های آن در کشورهای گرمسیری و در بالای درختان می رویند. تعدادی از گونه های این گیاه مرتها است که بعنوان گیاه آپارتمانی کشت می شوند اما کلا بهتر است که آن گیاه را در گلخانه ها نگهداشت چرا که به گرمای زیاد و رطوبت فوق العاده بالا نیازمند است.

گونه ها: Asplenium nidus تاکنون محبوبترین گونه این گیاه به شمار می رود. این گیاه دارای ریزومهایی کوتاه و راست است و هنگامی که جوان است دارای برگهایی است به شکل زبان که با بالاتر رفتن سن گیاه، پهنتر می شود.

این گیاه در موطن اصلی خود، جنگلهای گرمسیری آفریقا، آسیا و شمال استراليا بر روی شاخه های درختان بلند می روید. Asplenium را حتی زمانی که ریشه های آن در هم تنیده اند در گلدانی کوچک نگهدارید. این گیاه علاقه زیادی به خاک سبک و بسیار مغذی دارد اما این شرایط را از خاک معمولی باغچه نیز می توان بدست آورد.

از میان گونه های این گیاه که حساسیت کمتری دارد، می توان Asplenium dimorphum را نام برد. برگهای آن که طولشان به ۹۰ سانتی متر و عرضشان تقریبا به ۵۰ سانتی متر می رسد مثلثی شکل و کمی هم افتاده است. در قسمت فوقانی برگهای این گیاه جوانه هایی وجود دارد که اگر بر زمین بیفتد شروع به رشد خواهد کرد.

گیاهکهای جوان که تا ۶۰ سانتی متر رشد میکند، بر روی شاخه های آویزان Asplenium buliferum میرویند. این گونه بطور طبیعی در تمام کشورهای مناطق گرمسیری مجاور اقیانوس هند دیده میشود و تنها قادر است در گرمخانه ها به زندگی ادامه دهد.

سفارش گل مشهد

سفارش آنلاین گل

کشت : آسپلنیوم به مکانی سایه دار و با نیم سایه نیازمند است. برخلاف گونه Asplenium dimorphum که موطن آن جزایر «نور فلوک» دریای جنوب است و در دمای معمولی اتاق بخوبی رشد می کند، Asplenium nidus به دمای حدودا ۲۰ سانتی گراد یا بالاتر و رطوبت زیاد نیازمند است. به این گیاهان با آب فاقد آهک و گرم آب دهید و ماهی یک بار آب آنها را با کود مایع مخلوط کنید. هر دو تا سه سال یک بار گلدان این گیاه را عوض کنید اما از گلدان بیش از حد بزرگ استفاده نکنید.

تکثیر: گونه های جوانه دار این گیاه به راحتی قابل تکثیر است. کافی است این گیاهکها را در دمای ۲۰ سانتی گراد نگهدارید.

Asplenium nidus را از طریق کاشت هاگ در زمین و در دمای ۳۰ سانتی گراد تکثیر کنید.

نظر بدهید