گیاه بگونیا

گیاه بگونیا

این گیاه، تیره بزرگی است از گیاهان آپارتمانی زیبا و گلدار که شامل درختچه هایی یک ساله و دو ساله و فاقد ساقه های چوبی است. مکان: این گیاه به غیر از مواردی استثنایی به مکان نیم سایه با رطوبت بالا و خاک باغچه ای متخلخل نیازمند است. ارتفاع: ۲۰ - ۱۵ سانتی متر، برخی گونه ها تا ۲ متر فصل گلدهی: تمام فصول تکثیر: از طریق کاشت قلمه برگ یا ساقه و یا بذر.

پنجشنبه 5 اردیبهشت 1398
2569

بگونیا  Begonia

این گیاه، تیره بزرگی است از گیاهان آپارتمانی زیبا و گلدار که شامل درختچه هایی یک ساله و دو ساله و فاقد ساقه های چوبی است.

مکان: این گیاه به غیر از مواردی استثنایی به مکان نیم سایه با رطوبت بالا و خاک باغچه ای متخلخل نیازمند است.

ارتفاع: ۲۰ - ۱۵ سانتی متر، برخی گونه ها تا ۲ متر

فصل گلدهی: تمام فصول

تکثیر: از طریق کاشت قلمه برگ یا ساقه و یا بذر.

تمامی بگونیاها در اصل گیاهانی سایه پسند هستند، چرا که موطن آنها جنگلهای نواحی گرمسیری و پر باران آمریکا، آسیا و آفریقا است. یعنی جایی که حتی تا امروز نیز گونه هایی جدید و ناشناخته از این گیاه، هنوز کشف نشده است. حتی برخی از گونه های آن در جنگلهای کوهستانی نیز می رویند.

در جنگلهای گرمسیری، بگونیاها یا ریشه داخل خاک دارند و یا به صورت همزیست بر روی درختان زندگی می کنند. در طی دو قرن اخیر فرم این گیاهان، شکل و رنگ گلهای آنها در نتیجه کشت آنها تغییر کرده است و گونه های پیوندی و وایتههایی جدید بوجود آمده اند.

گونه های زینتی برگ این بگونیاها عمدتا بخاطر داشتن برگهایی با رنگ و شکل زیبا پرورش داده می شوند، با وجودی که ممکن است برخی از گونه های خاص آن گل هم بدهند. شناخته شده ترین گونه بگونیا . گونه های پیوندی و واریته های آن بیشمارند . .Begonia rex است. این گیاه یا برگهایی بزرگ و دندانه دار به رنگ قرمز و بنفش دارد که لبه های آن سبز رنگ است و یا برگهایی کوچکتر به رنگ قرمز، خاکستری و نقره ای دارد که عموما روی آنها نقاطی نقره ای رنگ دیده میشود.

بگونیای بوته ای یکی از گونه های زینتی برگ این گیاه است. موطن اصلی این گونه های افراشته نواحی گرمسیری آمریکای مرکزی و جنوبی است. ارتفاع بسیاری از آنها به ۱ متر می رسد. ارتفاع گونه های پیوندی Begonia coralina تا ۲ متر می رسد و این گیاهان در تمام طول سال گلهای خود را حفظ می کنند.

تمامی بگونیاهای بوتهای ساقه هایی شاخه دار دارند که هیچگاه چوبی نمی شوند. گلهای آن بسیار بزرگ و عموما قرمز یا صورتی هستند و برگهای آن شکل و رنگی زیبا دارند.

Begonia albo - pict بسیار بلند است. بر روی برگهای سبز رنگ آن که به شکل قلب هستند تعداد زیادی نقطه های نقره ای و سفید دیده میشود و گلهای آن به رنگ سفید مایل به سبز هستند.

Begonia credneri گونه ای است پیوندی با گلهایی به رنگ صورتی کمرنگ که در تمام طول سال به چشم می خورند. این گیاه نیز ساقه هایی شاخه دار دارد و برگهای آن به شکل قلب است. روی برگها سبز تیره و زیر آنها قرمز و کرکدار است. این گیاه، که برای نگهداری در آپارتمانها بسیار مناسب است ۵۰-۴۰ سانتی متر رشد می کند.

سفارش گل مشهد

سفارش آنلاین گل

Begonia fuchsioides دارای ساقه هایی است خمیده و برگهایی تخم مرغی شکل. این گیاه ۱۰ متر یا بیشتر رشد میکند و در فصل زمستان گل می دهد و گلهای آن قرمز یا صورتی است.

Begonia metallica نام خود را از درخشش زیبای برگهای سبز رنگش گرفته است. زیر این برگها قرمز و تمام سطح آن چروکیده است. این گیاه تا ۸۰ سانتی متر رشد می کند و گلهایی صورتی رنگ دارد. در زمستان به اتاقی با دمای ۱۵ - ۱۲ سانتی گراد نیاز دارد.

Begonia Scharifiana پوشیده از کرکهایی قرمز رنگ و نرم است و برگهای قلب شکل آن نوک تیز هستند. روی این برگها سبز و زیر آنها قرمز تند است. گلهای سفید و صورتی رنگ آن نیز بر روی ساقه هایی بلند می رویند.

سرانجام، بگونیاهای زینتی برگ، شامل آن دسته از بگونیاهایی است که مناسب رشد و پرورش در گلدانهای آویز و سبدها است. زیباترین آنها - Begonia foliasa - دارای برگهایی است که طول آنها از ۱ سانتی متر تجاوز نمی کند. این گیاه نسبت به گونه های دیگر به گرما و رطوبت بیشتر نیاز دارد و مناسب گرمخانه هاست طول برگهای Begonia limmingheiana ۱۰ سانتی متر است. شاخه های آن آونگی و گلهایش به رنگ قرمز روشن و نارنجی است. درون این گلها سفید رنگ است.

کشت گونه های زینتی برگ بگونیاها در اتاقهای گرم، خصوصا پشت پنجره های شمالی بهتر رشد می کنند چرا که این گیاه قادر به تحمل نور مستقیم خورشید نیست. پس از دوران رشد این گیاهان برخی از گلهای خود را در زمستان از دست میدهند اما سال بعد با عوض کردن گلدان دوباره زیبایی سابق خود را به دست می آورند. این گیاه را با آب ولرم آب دهید و ریشه را مرتب مرطوب نگهدارید. از بهار تا تابستان بدان کود دهید.

تمام گونه های بگونیا را در گلدانهایی تخت بکارید، زیرا ریشه این گیاه بیشتر از آنکه به سمت پایین برود، پخش می شود. خاک آن باید خاک باغچه ای، متخلخل و حاوی مواد لازم باشد. لازم است با بزرگتر شدن گیاه، گلدان آن را عوض کنید و کود بیشتری بدهید. سعی کنید گلدان را وارونه نکنید و در عین حال جای آن را نیز تغییر ندهید.

تکثیر گونه های زینتی برگ بهترین راه تکثير .Begonia rex و همچنین کلیه بگونیاهای آویز قلمه برگ است. در فصل تابستان برگی از این گیاه را جدا کنید و با دقت روی رگبرگهای قوی آن که در زیر برگ قرار دارند، برشی شکل بدهید. بلافاصله برگها را در ظرفی که یک سوم تا دو سوم ان پر از شن است، بکارید و این شنها را با ریختن مقداری سنگریزه و یا خرده شیشه سنگین کنید. پس از چهار تا شش هفته برشهای ۷ شکل روی برگها جوانه می زنند سپس این جوانه ها را در گلدانهایی کوچک که پر از شن و خاک باشد، بکارید.

اگر بگونیا مسن باشد، تکثير آن از طریق قلمه ساقه نیز امکان پذیر است. قسمتی از ساقه را به تکه های کوتاه تقسیم کنید و روی آنها را پودر زغال چوب بمالید. سپس بلافاصله قلمه ها را در بستر کشت که مملو از شن و تورب است قرار دهید. گیاهان قوی نسبتا سریعتر رشد می کنند.

گونه های گلدار : زیباترین بگونیاهای آپارتمانی، بگونیاهای گلدار است.

بگونیای عروس : بگونیای عروس در اواخر پائیز و زمستان دیده می شود. این گیاه را باید در اتاقهایی با نور کافی ۔ امانه در پشت پنجره های آفتابگیر - و در دمای حدود ۱۸ سانتیگراد نگهداشت. گلهای صورتی رنگ این بگونیا مکمل برگهای سبز رنگ آن است. هیچگاه روی برگها و گلهای آن آب نریزید، در غیر این صورت نقاطی روی آنها بوجود می آید.

 

پرورش گیاه بگونیا , گل بگونیا , کشت بگونیا , تکثیر بگونیا 

نظر بدهید