گیاه حسن یوسف

گیاه حسن یوسف

این گیاه، گیاهی است آپارتمانی و بسیار محبوب که برگهایی زیبا و زینتی دارد. مکان: این گیاه به مکانی آفتابگیر نیاز دارد و یا آنکه می توان آن را در یک جعبه و بر روی بالکنی که به سمت جنوب باشد، نگهداشت ارتفاع: بسته به گونه آن از ۷۰- ۱۵ سانتی متر. فصل گلدهی: اواسط تا اواخر تابستان تکثیر: از طریق قلمه زدن با کاشت بذر

شنبه 14 اردیبهشت 1398
2349

کولئوس Coleus حسن يوسف

این گیاه، گیاهی است آپارتمانی و بسیار محبوب که برگهایی زیبا و زینتی دارد.

مکان: این گیاه به مکانی آفتابگیر نیاز دارد و یا آنکه می توان آن را در یک جعبه و بر روی بالکنی که به سمت جنوب باشد، نگهداشت

ارتفاع: بسته به گونه آن از ۷۰- ۱۵ سانتی متر.

فصل گلدهی: اواسط تا اواخر تابستان

تکثیر: از طریق قلمه زدن با کاشت بذر

زیبایی حسن يوسف نه تنها در گلهای آبی رنگ و قفائی رنگ آن بلکه در برگهای براق و متنوع آن نیز نهفته است. تنها گیاهان جوان چنین برگهای زیبایی دارند، برگهای گیاهان مسن تر چروکیده و طرحهای رنگی آن، کم رنگ شده است. حسن يوسف گونه هایی بسیار با اشکال متفاوت دارد.

گونه ها: گونه های پیوندی «Coleus blumei» عمدتا بدلیل داشتن برگهایی شگفت انگیز پرورش داده می شود. واريته های مختلف آن تا ارتفاع ۶۰- ۳۰ سانتی متر رشد می کند و همیشگی است. ساقه های آنها زاویه دار و انتهای آنها چوبی است. برگهای این گیاه نیز بیضی شکل و دارای طرحهایی رنگارنگ است. از آنجایی که این گیاه تنها بخاطر زیبایی برگهایش پرورش داده می شود، بهتر است گلهای آن را که سبب تضعیف رشد آن می شود، بکنید.

گونه Coleus frederici» که موطن آن آفريقا است بوته ای است به ارتفاع ۱ متر با برگهایی کم رنگ. این گیاه یک ساله گلهایی به رنگ آبی تیره تولید می کند.

کشت: حسن يوسف به مکانی پر نور اما نه خیلی گرم نیازمند است. در تابستان می توان آن را روی بالکن قرار داد و یا حتی می توان در زیر نور آفتاب و در فضای باز کاشت. حسن يوسف به خاکی نسبتا غنی نیاز دارد و می بایست آن را زود به زود آب داد و آبپاشی کرد. اگر آب کافی به آن نرسد فورا پژمرده می شود. از فصل بهار تا تابستان می بایست هفته ای یک بار بدان کود مایع داد. برای اینکه گیاه پرپشت شود نوک آنها را مرتبا بزنید.

چنانچه حسن يوسف را پشت پنجره آشپزخانه و در هوای مرطوب بگذارید به خوبی سرمای زمستان را پشت سر می گذارد. در غیر این صورت، گیاه را نسبتا خشک و در دمای حدودا ۱۰ سانتیگراد نگهدارید.

سفارش گل مشهد

سفارش آنلاین گل

تکثیر: نگذارید حسن يوسف خیلی پیر شود. بهتر است قبل از آنکه گیاه زشت و بد منظره شود آن را قلمه بزنید. قلمه هایی از این گیاه جدا کنید و بلافاصله در مخلوطی از خاک تورب و شن که مرتبا نیز آن را مرطوب نگه میدارید، بکارید. حتی کافی است این قلمه ها را در لیوانی آب قرار دهید. قلمه ها در عرض ۱۴ روز ریشه میکنند. چنانچه بذرها را در اتاقی گرم قرار دهید، تبدیل به گیاهچه می شوند. اما ممکن است تعجب کنید، زیرا بندرت اتفاق می افتد که دو گیاه پدید آمده از این گیاهچه ها شبیه یکدیگر باشند هم قلمه ها و هم گیاهچههای تخمی را در گلدانهایی جدا و کوچک که خاک آنها تورب و یا خاک گلدان باشد بکارید و یک یا دو بار آنها را هرس کنید.

 

پرورش حسن یوسف , تکثیر حسن یوسف , نگهداری حسن یوسف , نگهداری گیاهان آپارتمانی

نظر بدهید