گیاه دراسينا

گیاه دراسينا

این گیاه، درخت یا بوته ای است مخنص نواحی گرمسیری که بعنوان گیاه برگدار نگهداری میشود و بندرت گل می دهد. مکان: این گیاه به مکانی نیم سایه و گرم با رطوبت بالا نیازمند است. ارتفاع: ۲ متر. تکثیر: از طریق قلمه زدن یا کاشت بذر.

چهارشنبه 18 اردیبهشت 1398
2457

دراسينا Dracaena

این گیاه، درخت یا بوته ای است مخنص نواحی گرمسیری که بعنوان گیاه برگدار نگهداری میشود و بندرت گل می دهد.

مکان: این گیاه به مکانی نیم سایه و گرم با رطوبت بالا نیازمند است.

ارتفاع: ۲ متر.

تکثیر: از طریق قلمه زدن یا کاشت بذر.

جهانگردان جزایر قناری که درختانی کوچک و برگدار را از بازار این جزایر خریداری می کنند معمولا نمیدانند که این درختان تا ارتفاع ۲۰ متر رشد می کنند. بخشی از منظره ویژه جزایر قناری Dracaena draco، درخت اژدها، تا ارتفاع شگفت انگیزی رشد می کند. البته، چنین چیزی تنها در نواحی گرمسیری روی می دهد.

اما چنانچه از گونه آپارتمانی این درخت به خوبی مراقبت شود تا ارتفاع آن به ۲ متر می رسد و تا سالها باقی می ماند. گفته می شود در جزایر قناری گونه ای است که بیش از ۱۰۰۰ سال از عمر آن می گذرد.

گونه های سبز برگ

Dracaena draco درختی است با ساقه بلند و برگهایی به رنگ خاکستری و سبز که نزدیک یکدیگر سبز می شوند. ارتفاع آنها به ۵۰ سانتی متر می رسد و شمشیری شکل هستند. Dracaena hookeriana ساقهای کوتاه و شاخه شاخه دارد. برگهای باریک و چرمی مانند آن تا ۷۰ سانتی متر رشد می کنند و دور آنها روشنتر است. یکی از واریته های آن Latifolia» است با برگهایی به پهنای ۸ سانتی متر و دیگری «Variega» با برگهایی شفاف .

گونه های رنگین برگ

Dracaena derernensis دارای برگهایی است بلند. نوک تیز و براق که رنگ آنها به رنگ سبز تیره و ارتفاعشان ۵۰ سانتی متر است. این برگها در ابتد! راست هستند، اما بعدا کمی آویزان می شوند. این گونه که موطن آن آفریقای شرقی است، کمتر از واریته هایش بعنی bausei» و «Warneckii در گلخانه ها دیده می شود. این گونه ها دارای برگهایی به رنگ سبز تیره هستند که روی آنها نوارهایی به رنگ سفید و سبز دیده می شود.

Dracaena fragrans دارای ساقه هایی بلند است. برگهای آن به رنگ سبز تیره و بسیار باریک و آویزان است و تا ۷۵ سانتی متر رشد می کنند. تمام واریته های آن دارای برگهایی است با نوارهای سفید و زرد.

موطن Dracaena godsettiaran»، کشور زئير است. این گیاه بوته ای است بر شاخه. برگهای سبز رنگ آن به صورت دسته ای بر روی شاخه ها می رویند و روی آنها نفاطی سفید رنگ دیده میشود. این گونه زمانی که هنوز خیلی جوان است. گل می دهد. گلهای زرد و سبز آن که عطری بسیار قوی دارند جای خود را به میوه های نوتی شکل و قرمز آن می دهند.

واریته های معروف آن عبارتست از: «Florida Beauty» با نقاطی سفید رنگ بر روی برگها و Kelleri» با برگهایی مرمری کوچکترین گونه «Dracaena sonderiana» است با برگهایی زیبا که دارای طرحهایی سفید رنگند. این گونه در میان دوستداران گل و گیاه طرفداران زیادی دارد، زیرا که نگهداری از آن بسیار آسان است.

سفارش گل مشهد

سفارش آنلاین گل

کشت: در یک اتاق نشیمن معمولی، تنها می توان گونه های سبز پر رنگ و واریته Dracaena fragrans» یعنی «Rothiana» را بدون ابزار و وسایل خاصی نگهداشت. این گونه ها به مکانی با نور کافی و دمای زمستانی ۱۴۶ - ۱۲ سانتیگراد نیاز دارند. کاشت گونه ها و واریته های دیگر به دلیل دما و رطوبت مورد نیازشان بسیار مشکلتر است. البته Dracaena godsefiana از این قاعده مثنثنی است.

دراسینا را در مکانی گرم با نور کافی قرار دهید، اما بخاطر داشته باشید که این گیاه از نور مستقیم خورشید بیزار است. چنانچه می خواهید این گیاه بخوبی رشد کند آن را در خاکی غنی بکارید و مرتب به آن آب دهید و آبپاشی کند. در پائیز و زمستان به آن کمتر آب دهید. به غیر از گونه های مذکور و واریته «Rothiana»، این گیاهان را در اتاقی که دمای آن کمتر از ۲۰۰ - ۱۸ سانتی گراد باشد، نگهدارید. اگر می خواهید این گیاهان خوب رشد کنند. آنها را در گلخانه قرار دهید.

گلدان دراسینا ، را می بایست هر دو یا سه سال یک بار تعویض کرد و آن را در گلدانی متوسط كاشت. مراقب باشید به هنگام انجام این عمل به ریشه های آن آسیب نرسانید. بهترین خاک مخلوطی از خاک برگ، تورب و خاک رس است؛ اما می توانید از خاک گلدانی استاندارد هم استفاده کنید.

تکثیر: تکثیر دراسينا  می بایست تنها توسط افراد متخصص انجام بگیرد.

Dracaena draco  از طریق کاشت بذر تکثیر می یابد. گونه های دیگر را می توان از طریق قلمه زده ساقه آن در دمای ۲۱ . ۲۴۰ سانتیگراد تکثیر کرد. این قلمه ها را می بایست در مخلوطی که نیمی از آن تورب و نیمی دیگر شن باشد، کاشت.

نظر بدهید