گیاه سیتروس یا مرکبات زینتی

گیاه سیتروس یا مرکبات زینتی

این گیاه درخت یا بوته ای است همیشه سبز با گلهایی معطر. مکان: این گیاه مکانی را که دارای نور مستقیم خورشید تا نیم سایه باشد دوست دارد. در طول زمستان آن را در جای خنک و خشک نگهدارید. ارتفاع: ۱۲۰ - ۳۰ سانتی متر فصل گلدهی: بهار تکثیر: از طریق بذر و قلمه.

چهارشنبه 11 اردیبهشت 1398
3040

سیتروس Citrus - مرکبات زینتی

این گیاه درخت یا بوته ای است همیشه سبز با گلهایی معطر.

مکان: این گیاه مکانی را که دارای نور مستقیم خورشید تا نیم سایه باشد دوست دارد. در طول زمستان آن را در جای خنک و خشک نگهدارید.

ارتفاع: ۱۲۰ - ۳۰ سانتی متر

فصل گلدهی: بهار

تکثیر: از طریق بذر و قلمه.

بوته ها با درختان سيتروس دارای برگهایی تیره رنگ و همیشه سبز است و گلهای سفید و زرد رنگ آن عطری نافذ و تلخ دارند. میوه های کوچک این گیاهان آپارتمانی بسیار جالب - لیمو ترش، لیمو، پرتقال یانارنگی - را نمی توان با مرکبات موجود در مغازه ها مقایسه کرد. این میوه ها صرفا جهت مصارف زینتی پرورش داده می شوند و نمی توان از آنها به عنوان یک منبع غذایی استفاده کرد زیرا هیچگونه طعمی ندارند اما بسیار خوش عطر هستند.

گونه ها: مدتها است که پرتقال «Citrus sinensis» را پرورش می دهیم. درختان و بوته های کوتاهی که از شرق آسیا به اروپا آورده شدند اغلب خار دارند و دارای برگهایی بیضی شکل و معطر هستند که طولشان به ۱۰ سانتی متر می رسد و بر روی ساقه های بلند می رویند. در بسیاری از کشورهای اروپایی رسم بر این است که عروس گلهای سفید و خوشبوی این گیاه را به دست می گیرد. میوه های آن گرد و نارنجی رنگ است. 

لیموی زینتی (Citrus limon) درختی کوچک و خاردار است که برگهای آن به رنگ سبز روشن و بیضی شکل است. میوه های بیضی شکل و زرد رنگ آن نوک تیز است. رایجترین گیاه آپارتمانی از این خانواده پرتقال زینتی (Citrus mitis) است. میوههای نارنجی رنگ آن از میان برگهای چرم مانندش آویزانند. حدودا یک سال طول می کشد تا پرتقال زینتی برسد و مزه آن کمی شبیه لیمو ترش است.

سفارش گل مشهد

سفارش آنلاین گل

کشت: اگر درختان سيتروس در فصل تابستان به نور زیاد نیاز دارند به همان اندازه نیز مایلند که در زمستان در مکانی خنک و خشک باشند. دمای هوا در زمستان نباید از ۵۹ سانتیگراد تجاوز کند در غیر این صورت برگهای درخت میریزد. حتی ریشه این درخت نیز می بایست کاملا خشک باشد.

در تابستان می توانید درختان سیتروس را در هوای آزاد یا بر روی بالکن و یا کنار پنجره ای باز قرار دهید. تا اواسط تابستان به آن آب و کود زیاد بدهید، بهتر است آبی که به این درختان میدهید خیلی سخت نباشد. برای اینکه این گیاه میوه بدهد غنچه ها و گلهای آن را آبپاشی کنید.

گلدان این گیاه را تنها چهار تا شش سال یک بار عوض کنید، زیرا دوست ندارد مزاحم ریشه هایش شوید. گلدان آن نباید خیلی بزرگ باشد و شبکه ریشه های آن را با استفاده از چاقو کمی کم کنید.

تکثیر: می توان این گیاه را از طریق بذر آن که به سادگی در مخلوطی از خاک برگ و خاک باغچه جوانه می زند و یا از طریق قلمه زدن تکثیر کنید. اما بیش از حد توقع نداشته باشید. شما همانطور که از نام این گیاهان پیداست «درختانی وحشی را پرورش میدهید که بندرت گل یا میوه می دهند.

 

مرکبات زینتی , پرورش مرکبات زینتی , تکثیر مرکبات زینتی

نظر بدهید