گیاه فاتسیا

گیاه فاتسیا

این گیاه، یک گیاه آپارتمانی همیشه سبز با برگهایی بزرگ است. مکان: این گیاه به مکانی سایه و خنک و خاک رس نیازمند است. ارتفاع: تا ۲ متر. تکثیر: از طریق کاشت دانه با قلمه زدن

دوشنبه 23 اردیبهشت 1398
2845

فاتسيا  Fatsia

این گیاه، یک گیاه آپارتمانی همیشه سبز با برگهایی بزرگ است. 

مکان: این گیاه به مکانی سایه و خنک و خاک رس نیازمند است.

ارتفاع: تا ۲ متر.

تکثیر: از طریق کاشت دانه با قلمه زدن

فاتسيا یکی از شناخته شده ترین گیاهان برگدار است. چنانچه از این گیاه مراقبت صحیح به عمل آورید تا سالها عمر می کند و در طول زمان ساقه هایی محکم و باریک را پدید می آورد. این ساقه ها به همراه برگهای نخلی شکل آن ظاهری بسیار زیبا به این گیاه بخشیده است. ارتفاع این گیاه در موطنش، ژاپن به ۵ متر می رسد، اما به عنوان یک گیاه آپارتمانی بیشتر از ۲ متر رشد نمی کند. حسن این گیاه در این است که می توان آن را در گوشه تاریک اتاق و یا ورودی سالنها بخوبی نگهداری کرد. در حالی که هیچگونه تاثیری بر زیبایی آن نخواهد گذاشت.

فاتسيا ، تنها دارای یک گونه به نام Fatsia japonica است. اما واريته های زیبا و بسیاری از آن به دست آمده است. ساقه های این گیاه جوان باریک و انعطاف پذیر است. برگهای سبز تیره آن همانند برگهای افرا بر روی ساقه هایی نرم رشد می کنند و دارای ته انگشت هستند. این برگهای جوان ۶ سانتی متر پهنا دارند. بعدا این میزان به ۴۰ سانتی متر می رسد و برگها نرم و چرمی مانند می شوند. وقتی فاتسياه رشد کرد، در اواسط تابستان و پائیز آرایشی چتری از گلهایی به رنگ سفید مایل به سبز در روی آن بوجود می آید که خوشه های کوچک را پدید می آورند. محبوبترین واریته آن، Variegata است که بر روی برگهایش طرحهایی به رنگ سفید یا زرد دیده میشود.

سفارش گل مشهد

سفارش آنلاین گل

کشت: فاتسياه گیاهی کم زحمت است. این گیاه را می توان در داخل منزل (در تابستان در محیطی خنک و تاریک و یا در هوای آزاد نگهداشت از بهار تا پائیز این گیاه را خوب آب بدهید. سپس میزان آب آن را کمتر کنید و بگذارید تا زمستان را در دمای ۸ سانتیگراد بگذراند. ماهی یک بار برگهای آن را با پارچهای خیس بشوئید.

تکثیر: فاتسياه را می توان به راحتی از طریق کاشت بذر آن تکثیر کرد. برای این کار کافی است بذر آن را در دمای معمولی اتاق در خاک معمولی گلدان بکارید. واریته های رنگین برگ آن را می توان از طریق قلمه زدن نیز تکثیر کرد، اما این گیاه جدید از گیاه مادر خود ضعیفتر است

نظر بدهید