گیاه فیکوس

گیاه فیکوس

فیکوس بوته یا درختی است همیشه سبز با برگهایی چرمی مانند. برخی از گونه های این گیاه رونده هستند. مکان: این گیاه به مکانی نه چندان پر نور نیازمند است. ارتفاع: ۴ - ۲ متر تکثیر: از طریق قلمه زدن با خوابانیدن شاخه.

سه شنبه 24 اردیبهشت 1398
2428

فیکوس  Ficus

فیکوس بوته یا درختی است همیشه سبز با برگهایی چرمی مانند. برخی از گونه های این گیاه رونده هستند.

مکان: این گیاه به مکانی نه چندان پر نور نیازمند است.

ارتفاع: ۴ - ۲ متر

تکثیر: از طریق قلمه زدن با خوابانیدن شاخه.

فیکوس ، گیاهی است که اتاق های نشیمن را به چند قسمت تقسیم می کند و به راهروها و پله های ما طراوت می بخشد. در نواحی گرمسیری آسیا دست کم دو هزار گونه از این گیاه دیده می شود که ارتفاعشان به ۳۰ متر می رسد.

گونه ها: Ficus benjamina» (انجیر گریان) بوته ای کوچک و زینتی است. این گیاه دارای شاخه هایی کمی افتاده و برگهایی بیضی شکل و نوک تیز است که ارتفاع آنها به ۶ . ۱۰ سانتی متر می رسد. 

Ficus cannoni بوته ای است که ارتفاع آن به ۴ متر می رسد. برگهای برنزی رنگ آن دارای ساقه هایی است کوتاه و زیر این برگها قرمز رنگ است. این گیاه به سرعت رشد می کند. اگر می خواهید آن را در اتاق نگهدارید، می بایست هر سال شاخه هایش را کوتاه کنید. اگر این شاخه ها را در خاکی گرم بکارید. ریشه میکنند.

برگهای Ficus denoidea  تنها کمی کوچکتر هستند. زیبائی این گونه در میون زرد رنگ آن است که طول آن تنها ۱ سانتی متر است. حتی گونه های جوان أن نیز تعداد زیادی میوه می دهند. این گیاه ۵۰ سانتی متر رشد میکند.

Ficus edulis بوته ای است کم شاخه که موطن آن کالدونیای جدیدی است. این گیاه دارای میوه هایی است خوراکی و به اندازه یک نخود. برگهای آن در ابتدا به رنگ قرمز روشن است اما بعدها به رنگ سبز مایل به قهوه ای در می آید. این گیاه به نقطه ای گرم نیاز دارد.

معروفتر از همه «Ficus elastica» است که برگهای بیضی شکل و نوک تیز آن تا ۴۰ سانتی متر رشد می کند.

Ficus layrata  یا pandurata  برگهایی بزرگتر دارد که طول آنها به ۵۰ سانتی متر می رسد. این برگها به رنگ سبز تیره و دارای رگه هایی روشن است. این گونه گیاهی است بلند با رشد زیاد.

اگر در اتاق خود پارتیشن دارید. «Ficus pumila» به آسانی و تا ارتفاع ۴ متر از آن بالا می رود. این گیاه (انجير خزنده)، دارای پیچکهایی است که سبب می شود از دیوار بالا رود. برگهای آن باریک و به شکل کلید هستند.

سفارش گل مشهد

سفارش آنلاین گل

نوع «Minima» برگهایی به رنگ سفید و سبز و کوچک دارند. بعلاوه، واریته رونده آن یعنی گونه زیبای دیگری که برای تزئین پارتیشنها می توان از آن استفاده کرد، 

radicans ، این گیاه برگهایی بلند و نوک تیز دارد که طول آنها حدودا ۵ سانتی متر است.

Ficus rubiginosa را می توان حتی در اتاقهای سرد هم نگهداشت. در ابتدا برگهای آن به رنگ قرمز هستند و زیر آنها کرکدار است. طول این برگها حدودا ۱۰ سانتی متر است.

کشت: «Ficus benjamina، به محیطی گرم نیاز دارد. حتی در زمستان دمای اتاق نباید از ۱۸ سانتیگراد کمتر باشد. در تابستان می بایست آن را در برابر نور خورشید محافظت کرد و به آن آب فراوان داد. لازم است تا در هوای خشک و دمای بالا این گیاه را آبپاشی کرد تا برگهای آن پژمرده نشود. به غیر از زمستان، دو هفته یکبار به این گیاه کود دهید.

Ficus deltoidea ، به محیطی مرطوب و گرم نیاز دارد. این گیاه قادر است نور خورشید را تحمل کند اما می بایست مراقب بود تا در اواسط روز در معرض نور مستقیم آفتاب قرار نگیرد. این گیاه را مرتب أبپاشی کنید و از بهار تا پائیز، هر دو ماه یک بار به آن کود دهید.

Ficus elastica می تواند آب سرد را تحمل کند و گونه های دیگر نیز ترجیع می دهند که با آب ولرم به آنها آب داده شود.

Ficus elastica  نیز می بایست در معرض کم آبی قرار نگیرد. گونه های زینتی برگ آن به مکانی با نور کافی علاقمندند. مراقب باشید در زمستان دمای اتاق از ۱۰ سانتی گراد پائینترنیاید. این گیاه در دوران رشد به مقدار زیادی کود و آب کم نیاز دارد.

Ficus layrata را باید در یک اتاق گرم نگهداشت، اما از آنجا که این گیاه به محیطی مرطوب علاقمند است می بایست آن را اغلب آبپاشی کرد. گیاهان رشد یافته تر را هر دو هفته یک بار به غیر از فصل زمستان، کود بدهید. این گیاه را می بایست در مکانی که دارای نور کافی اما آفتابگیر نباشد، قرار داد.

گیاه رونده «Ficus pumila» قادر است نور آفتاب را تحمل کند. همچنین می توان آن را در محیطی تاریک نگهداشت. در تابستان بیشتر به آن آب بدهید و هفته ای یک بار با آب ولرم آبپاشی کنید و بدان کود بدهید. در زمستان آب آن را کمتر کنید.

تمام گونه های تیره Ficus» در خاک آمیخته با خاک رس و شن بهتر رشد می کنند.

خطر عنکبوت قرمز و حشرات ریز سپردار این گیاه را تهدید می کند و پائین بودن دما، نوسان آن و بی آبی سبب بروز بیماری سوختگی برگ در این گیاه می گردد. در اثر سرما یا رطوبت بیش از حد لکه هایی زرد رنگ در اطراف برگهای پائینی ایجاد می شود.

تکثیر: تکثیر این گیاه مشکل است. تکثیر آن از طریق کاشت بذر تقریبا غیرممکن است، چرا که این بذرها بارور نمی شوند و تکثیر از طریق قلمه زدن نیز به مراقبت بیش از حد نیاز دارد. در فصل بهار از ساقه یا شاخه جانبی این گیاه که دو یا چهار برگ داشته باشد، قلمهای جدا کنید و آن را در داخل یک بطری پر از آب در مقابل پنجرهای آفتابگیر قرار دهید تا ریشه کند. همچنین می توانید قلمه ها را در مخلوطی از خاک تورب و شن بکارید و در یک کاسه روی رادیاتور نگهدارید تا جوانه بزند. روی آنها را هم پلاستیک بکشید تا در محیطی مرطوب ریشه کنند.

Ficus elastica ،  Ficus benjamina و Ficus lyrata را از طریق خوابانیدن شاخه تکثیر کنید.

نظر بدهید