گیاه مارانتا

گیاه مارانتا

این گیاه یک گیاه زینتی پر زحمت و چند ساله است که برگهایی با طرحهای فوق العاده زیبا دارد. مکان: این گیاه به مکانی سابه دار و گرم، رطوبت بالا و خاک باغجه نیاز دارد. ارتفاع: تا ۳۰ سانتی متر تکثیر: از طریق نقسيم با قلمه زدن

چهارشنبه 1 خرداد 1398
2884

مارانتا  Maranta

این گیاه یک گیاه زینتی پر زحمت و چند ساله است که برگهایی با طرحهای فوق العاده زیبا دارد.

مکان: این گیاه به مکانی سابه دار و گرم، رطوبت بالا و خاک باغجه نیاز دارد.

ارتفاع: تا ۳۰ سانتی متر

تکثیر: از طریق نقسيم با قلمه زدن

گیاه مارانتا یکی از گیاهان برگدار آپارتمانی است که به دلیل داشتن برگهایی با مجموعه رنگهای متفاوت از محبوبیت خاصی برخوردارند. این گیاه که موطن أن جنگلهای پر باران برزیل است، دارای برگهایی پهن و بیضی شکل است که با بر روی زمین پهن میشوند و یا بصورت افراشته هستند. ارتفاع مارانتا، همانند دیگر خویشاوندان پیوندی اش بندرت از ۳۰ سانتی متر تجاوز نمی کند.

تنها دو گونه این گیاه را می توان به صورت گیاه آپارتمانی نگهداشت اما از همین دو گونه واینه های زیبایی پرورش داده شده است. برگهای آن که ساقه هایی کوتاه دارند به رنگ سبز، قرمز و قهوه ای است.

گونه ها: طول برگهای زیبا و بیضی شکل «Maranta bicolor» تا ۱۵ سانتی متر و پهنای آنها تا ۱۱ متر می رسد. سطح سبز رنگ آنها پوشیده از شش نقطه قهوه ای رنگ است. از میان آنها نواری به رنگ سبز روشن می گذرد. زیر این برگها به رنگ قرمز، قهوهای و بنفش است.

برگهای Maranta leuconeura باریکتر است، با وجودی که طول آنها به ۱۵ سانتی متر می رسد. بر روی این برگهای سبز رنگ نقطه هایی به رنگ سفید و سبز تیره دیده می شود. زیر آنها درخششی آبی رنگ و قرمز دارد.

سفارش گل مشهد

سفارش آنلاین گل

واریته «Karchoveana» دارای برگهایی است با طرحهای فوق العاده زیبا روی آنها به رنگ سبز لجنی و زیر آنها آبی متمایل به سبز با نقطه هایی قرمز است.

کشت: مارانتا که درخت نواحی گرمسیری است در زمستان به رطوبت زیاد و دمای ثابت ۲۲۰ - ۱۸ سانتیگراد نیاز دارد. این گیاه را همیشه با استفاده از آب ولرم مرطوب نگهدارید و از بهار تا پائیز هر دو هفته یک بار به آن کود دهید. گاهی اوقات آن را آبپاشی کنید.

تکثیر: برای تکثیر این گیاه، در اوایل بهار ساقه زیرزمینی آن را با چاقویی تیز ببرید و در خاک بذر بکارید. «مارانتاه را از طریق قلمه زدن نیز میتوان تکثیر کرد. برای این کار شاخه های فرعی جوان را که دارای دو یا سه برگ باشد از پائین گیاه قلمه بزنید و منتظر بمانید تا در شن و تورب مرطوب ریشه کند.

نظر بدهید