گیاه مونسترا یا برگ انجیری

گیاه مونسترا یا برگ انجیری

مونسترا  Monstera ( برگ انجیری )

این گیاه یک گیاه آپارتمانی مقاوم، همیشه سبز و رونده است.

مکان: این گیاه به مکانی با نور کافی و خاک باغچه ای نیاز دارد. اما از نور مستقیم خورشید بیزار است.

ارتفاع: تا ۱۰ متر

تکثیر: از طریق قلمه زدن یا خوابانیدن شاخه.

برگ انجیری یکی از معروفترین گیاهان آپارتمانی است که برگهایی سوراخ سوراخ دارد و تقریبا در اکثر ادارات و گلخانه ها دیده می شود. این گیاه بوته ای است رونده و همیشه سبز با برگهایی که ساقه هایی بلند دارند.

برگ انجیری در موطن خود که آمریکای جنوبی و مرکزی است بر روی شاخه های درختان رشد می کند. گونه وحشی آن بسیار بلندتر از آپارتمانی آن است، اما استثنائا ارتفاع آن در بعضی از باغهای گیاه شناسی و راهروها و پاگردها به ۱۰ متر هم می رسد.

گونه های رشد یافته آن ریشه های هوایی نرم و طنابی شکلی دارند که لایه خارجی آنها از بافتی اسفنجی تشکیل شده است که آب و رطوبت هوا را جذب می کند.

به هیچ وجه این ریشه های هوایی را نبرید. آنها را یا به درون خاک همان گلدان و یا به درون گلدانی دیگر برگردانید. یا اطراف آنها را خزه مرطوب بکارید و یا اینکه آنها را به حال خود رها کنید.

گونه ها: Monstera deliciosa دارای ساقه ای است که به سرعت چوبی میشود. برگهای بزرگ، سبز رنگ و چرمی مانند آن تا ارتفاع ۶۰ سانتی متر بر روی ساقه های بلند و عریان آن رشد می کنند. گیاه مسن تر دارای گلهای زینتی ای است که تقریبا هر سال بر روی آن می رویند. وقتی این گلها می ریزند، جای خود را به تعدادی میوه های توتی شکل، معطر و بنفشی میدهند که در عین حال خوراکی هم هستند.

واریته Borsigiana سریعتر از بقیه رشد می کند و حساستر است. تعداد سوراخهای روی برگهای آن نیز کمتر است. Monstera obiqua دارای برگهایی بلند و نوک تیز است که در دور تا دور آن زنجیره ای از سوراخها دیده میشود.

کشت: «مونسترا» به گرما، رطوبت و مکانی با نور کافی که در عین حال در معرض نور خورشید هم نباشد نیازمند است. بهتر است دمای اتاق بین ۲۰۰. ۱۲ سانتیگراد باشد اما نوسانات ملایم دما ضرری برای گیاه ندارد.

اگر این گیاه را در مکانی بسیار تاریک قرار دهید و یا اگر دما بیش از حد بالا رود، برگها شکل خود را بدست نمی آورند. همچنین اگر برگهای فوقانی گیاه در معرض هوای بسیار گرم قرار گیرند، سوراخهای روی آنها ایجاد نمی شود. به همین خاطر بهتر است گیاه را به مکانی خنکتر انتقال دهید. این گیاه را بسته به اندازه آن آب دهید. در طول زمستان بیش از حد به آن آب ندهید، اما در تابستان به آن کود دهید. برگهای بزرگ این گیاه را با پارچه ای مرطوب بشوئید.

تکثیر: اگر می خواهید یک گیاه آپارتمانی زیبا و پر برگ داشته باشید، شاخههای فوقانی آن را قطع کنید. سپس می توانید این گیاه را از طریق خوبانیدن ساقه تکثیر کنید. خاک این گیاه باید غنی و مرطوب باشد. قلمه هایی که در تورب مرطوب و در دمای ۳۰۰ سانتی گراد قرار بگیرند به سرعت ریشه میکنند.

نظرات کاربران

نظر بدهید