گیاه نخل مرداب

گیاه نخل مرداب

این گیاه، گیاهی است مقاوم، رطوبت دوست، چند ساله و زینتی که بسرعت رشد می کند و گلهایی زیبا دارد. مکان: جای این گیاه می بایست نیم سایه و بسته به گونه آن خنک یاگرم باشد. این گیاه به خاکی معمولی و یا خاکی شنی و بسیار مرطوب نیاز دارد. ارتفاع: ۱۵۰ - ۳۰ سانتی متر

سه شنبه 17 اردیبهشت 1398
2558

سایپروس Cyperus - نخل مرداب

این گیاه، گیاهی است مقاوم، رطوبت دوست، چند ساله و زینتی که بسرعت رشد می کند و گلهایی زیبا دارد.

مکان: جای این گیاه می بایست نیم سایه و بسته به گونه آن خنک یاگرم باشد. این گیاه به خاکی معمولی و یا خاکی شنی و بسیار مرطوب نیاز دارد.

ارتفاع: ۱۵۰ - ۳۰ سانتی متر

 فصل گلدهی: بسته به گونه آن، بهار تا پائیز .

 تکثیر: از طریق تقسیم یا قلمه زدن.

سایپروس گیاهی است آپارتمانی و بسیار بادوام که بخاطر داشتن برگهایی زیاد و دلپذیر همواره مورد توجه قرار گرفته است. بیش از ۵۰۰ گونه مختلف این گیاه در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری آفریقا و آمریکا دیده میشوند. ارتفاع بعضی از گونه های آن به ۵ متر می رسد.

برخی از گونه های این گیاه که به کندی رشد می کنند، بعنوان گیاه آپارتمانی مورد استفاده قرار می گیرند. برگهای باریک این گیاه، در نوک ساقه نرم آن به صورت دسته ای جمع شده اند. در فصل بهار و تابستان، در میان این برگها گلهایی کوچک و سفید می رویند.

گونه ها: معروفترین گونه «سایپروس»، نخل مرداب «Cyprus alternifolius» است که موطن آن نواحی باتلاقی جمهوری ماداگاسکار است. ارتفاع این گیاه به ۱۵۰ سانتی متر می رسد و برگهایی بلند و نوک تیز دارد که درازی آن ۲۰ سانتی متر است و پهنای آن هیچگاه از اسانتی متر تجاوز نمی کند.

گونه کوتاه این گیاه «Cyperus gracilis»، بسیار شبیه گونه فوق است و تنها تفاوت آن در این است که فقط ۳۰ سانتی متر رشد می کند.

کشت: «Cyperus alternifolius» یکی از انواع گیاهان آپارتمانی است. این گیاه. یک گیاه باتلاقی است که در آکواریوم یا بر لبه استخر به خوبی رشد می کند. اگر می خواهید آن را بر لبه پنجره بگذارید می بایست گلدان این گیاه را داخل ظرفی محتوی آب قرار دهید و مرتبا آبپاشی کنید. «Cyperus gracilis» نیز همینطور است.

تمام گونههای «سایپروس» قادرند دمای تا ۲۵ سانتی متر را تحمل کنند، اما می بایست در معرض اشعه آفتاب قرار نگیرند. در زمستان در گرمای کمتر و در دمای پائین °۱۰ سانتیگراد هم رشد می کنند.

سفارش گل مشهد

سفارش آنلاین گل

تکثیر: تکثیر «سایپروس» از طریق تقسیم بسیار آسان است. این گیاه را با دقت از ریشه جدا کنید و مجددا بکارید. «Cyperus gracilis» و «Cyperus alternifolius» را نیز می توانید از طریق قلمه زدن تکثیر کنید. برای این کار برگی را که ساقه آن حدود ۵ سانتی متر باشد در خاک شنی مرطوب بکارید یا در آب قرار دهید. وقتی ریشه زد، در گلدانهای کوچک بکارید.

نظر بدهید