گیاه کاملیا

گیاه کاملیا

این گیاه، بوته ای است همیشه سبز با گلهایی بسیار زیبا. مکان: این گیاه در مکان خنک و نیمه سایه و در خاک فاقد آهک و خشک بخوبی رشد می کند. ارتفاع: تا ۶۰ سانتی متر. زمان گلدهی: زمستان تا بهار تکثیر: از طریق قلمه زدن

شنبه 7 اردیبهشت 1398
2945

کاملیا  Camellia

این گیاه، بوته ای است همیشه سبز با گلهایی بسیار زیبا.

مکان: این گیاه در مکان خنک و نیمه سایه و در خاک فاقد آهک و خشک بخوبی رشد می کند.

ارتفاع: تا ۶۰ سانتی متر.

زمان گلدهی: زمستان تا بهار

تکثیر: از طریق قلمه زدن

زیبایی زودگذر کامليا تقريبا زبانزد است. اما متأسفانه این گیاه تقریبا همیشه باغبان گیاهان آپارتمانی را با مشکل مواجه می سازد. بسیاری از گونه های این گیاه بطور وحشی در آسیای جنوبی، جایی که برخی از آنها به اندازه درختانی که ارتفاع آنها بیشتر از ۱۵ متر است میرسند، رشد می کنند. مشهورترین عضو خانواده کاملیا، گیاه چای، امروزه جهت مصارف تجاری پرورش داده می شوند.

گونه ها: از رایجترین گونه های پرورشی این گیاه می توان «Camellia Japonic» و Camellia Williamsii» را نام برد که بعد از حدودا سه سال ارتفاع آنها تا ۶۰ سانتی متر می رسد. رنگ سبز تیره برگهای براق و چرم مانند آن تناقضی جذاب را با گلهای ظریف این گیاه که به شکل گل رز است پدید می آورد. این ظاهر زینتی، پرورش دهندگان این گیاه را در طول سالها تشویق کرده است تا واریته های تازه ای را تولید کننده در نتیجه گلهای کاملیا به رنگهای سفید، صورتی و قرمز کم رنگ و پر رنگ در دسترس ما قرار گرفته است.

این واریته ها، شامل واریته هایی اسینگل)، «سمی دابل(؟) و دابل،(۳) است که پهنای آنها به ۶ سانتی متر می رسد. معروفترین آنها «Chandleri Elegans» واریتهای به رنگ صورتی و سفید است. یک چیز در میان تمام واریته های کاملیا، از هر رنگ و شکلی مشترک است: کاملیاها دو برابر هرگونه تغییری در شرایط مکان، دما، رطوبت و نم حساسند. غنچه های آنها به سادگی می ریزند، خصوصا اگر در هنگام تشکیل گل و برگ آب کافی به آنها نرسد.

سفارش گل مشهد

سفارش آنلاین گل

کشت: بهترین شرایط برای کاملاها در باغ و در هوای گرم است. گلدان را در خاک، در گوشه ای از باغ که نیم سایه باشد و خیلی خشک نباشد بکارید. مکانی مانند بالکن هم برای رشد این گیاه مناسب است، اما نباید آن را داخل خانه نگهداری کرد.

تا اواخر تابستان ریشه این گیاه را که در خاکی متخلخل و آغشته به تورب و شن است مرطوب نگهدارید. آب مورد استفاده این گیاه می بایست ولرم باشد. پس از آن، گیاه را کمتر آب دهید تا غنچه های آن بشکفد و پنج هفته بعد بطور طبیعی به آن آب دهید. در اواخر زمستان هر دو یا سه هفته یکبار را تغذیه کنید. کاملیاها تاب گرمای خشک حرارت مرکزی را ندارند. آنها را می بایست در مکانی نسبتا خشک، در دمای ۱۲۰-۱۰ سانتی گراد نگهداشت، در غیر این صورت گلهای آن باز نخواهند شد و غنچه هایش می ریزند. پس از گل دادن این گیاه و تا زمان کاشته شدنش در فضای باز می بایست آن را در محیطی خنکتر نگهداشت .

تکثیر: راه تکثیر کاملیاها قلمه زدن است. اما این کار مشکلات زیادی را در بر دارد و بندرت با موفقیت روبرو می شود. به همین دلیل بهتر است این کار را بر عهده باغبانان متخصص که تجهیزات تخصصی لازم را در بر دارند، گذاشت.

 

گل کاملیا , پرورش گل کاملیا , تکثیر گل کاملیا , کشت گل کاملیا 

نظر بدهید