گیاه کلروفیتوم

گیاه کلروفیتوم

این گیاه، گیاهی است آپارتمانی و بی زحمت با گلهایی بسیار کوچک و پایکهایی بی برگ و آویزان. این گیاه، گیاه آویزی بسیار مناسبی است. مکان: این گیاه در مکانی با نور کافی امانه نور مستقیم خورشید و در خاک معمولی گلدان بخوبی رشد می کند. نباید این گیاه را در آب قرار داد. ارتفاع: تا ۲۰ سانتی متر، پایکهای آویخته تا ۱ متر تکثیر: از طریق شاخه های فرعی یا تقسیم گیاه

سه شنبه 10 اردیبهشت 1398
2415

کلروفیتوم Chlorophytum گندمی

این گیاه، گیاهی است آپارتمانی و بی زحمت با گلهایی بسیار کوچک و پایکهایی بی برگ و آویزان. این گیاه، گیاه آویزی بسیار مناسبی است.

مکان: این گیاه در مکانی با نور کافی امانه نور مستقیم خورشید و در خاک معمولی گلدان بخوبی رشد می کند. نباید این گیاه را در آب قرار داد.

ارتفاع: تا ۲۰ سانتی متر، پایکهای آویخته تا ۱ متر

تکثیر: از طریق شاخه های فرعی یا تقسیم

گیاه گندمی یک گیاه آپارتمانی قدرشناس است. این گیاه هوای خشک دفاتر و همچنین بخار آشپزخانه ها را بخوبی تحمل می کند، اگر گاهی اوقات فراموش کنید به آن بدهید صدمه ای نمی بیند و آنقدر شاخه های فرعی تولید می کند که حتی فردی که در باغبانی مبتدی است با این عضو آفریقایی خانواده لیلیومها هیچگونه مشکلی نخواهد داشت. این گیاه در مکانهای کم نور نیز به رشد خود ادامه می دهد اما دیگر شاخه های فرعی تولید نمی کند.

گونه ها: رایجترین گیاه گندمی تقریبا بدون استثناء واريته «Varigatum» است که به گونه Chlorophytum Comosum» تعلق دارد. برگهای باریک و نوک تیز آن که طولشان به ۴۰ سانتی متر می رسد، به رنگ سبز روشن است و روی آنها نوارهایی کرم رنگ دیده میشود. گونه واقعی، که اغلب با نام «Chlorophytum capense» شناخته میشود تنها برگهایی سبز رنگ دارد. گلهای کوچک آن در اوایل تابستان بر روی محور بلند گل که گیاهان جوان نیز بر روی آن می رویند، پدیدار می شود.

گیاه گندمی یک ساقه زیر مینی کوتاه و ریشه هایی زمخت، گوشتی و برجسته دارد که گیاه با کمک آن خود را روی زمین محکم نگه می دارد و در نتیجه می تواند وزن قابل توجه شاخه های فرعی آویزان و جوان را تحمل کند.

کشت: در دوران رشد، می بایست گیاه گندمی را مرتب آب و هفته ای یک بار به آن کود دهید. بطور کلی، اگر به این گیاه کم آب بدهید بهتر است تا اینکه زیاد بدهید، چرا که این گیاه به آب زیاد و خاک اسیدی علاقه ای ندارد.

در زمستان، دوران استراحت گیاه، می توانید بسته به مکانی که گیاه در آن قرار گرفته است آب آن را کم کنید. اگر هوای آن خشک است می بایست آن را بیشتر از یک تابستان خنک آب دهید. گیاه گندمی معمولا دمای ۱۰ سانتی گراد و کمتر را برای مدتی مدید و بدون هیچگونه عارضه ای تحمل می کند.

این گیاه به سرعت رشد میکند و به همین دلیل می بایست هر دو سال یک بار گلدان آن را عوض کرد. خاک این گیاه می بایست غنی از مواد معدنی و نسبتا سرشار از رس باشد. گلدان آن نیز نمی بایست خیلی پر تحمل باشد.

تکثیر: ساده ترین راه تکثیر گیاه گندمی، جدا کردن ریشه های آن و قرار دادن در گلدان است. در ابتدا می بایست آنها را نسبتا گرم نگهداشت. پس از گدشت چند روز میتوانید گیاه جدید را در جای اصلی خود بگذارید.

 

گلدان گندمی , گیاه گندمی , تکثیر گیاه گندمی , گیاه کلروفیتوم , تکثیر گیاه کلروفیتوم

نظر بدهید