گیاه کوردیلون

گیاه کوردیلون

این گیاه، یک گیاه آپارتمانی سختگیر با برگهای رنگارنگ و زینتی است که گلهای کوچک آن تنها در انواع مسن تر این گیاه ظهور می کنند. مکان: این گیاه به مکانی نیم سایه و گرم با رطوبت بالا و خاک شنی نیاز دارد. ارتفاع: تا ۲ متر تکثیر: از طریق قلمه زدن

یکشنبه 15 اردیبهشت 1398
2301

کوردیلون  Cordyline

این گیاه، یک گیاه آپارتمانی سختگیر با برگهای رنگارنگ و زینتی است که گلهای کوچک آن تنها در انواع مسن تر این گیاه ظهور می کنند.

مکان: این گیاه به مکانی نیم سایه و گرم با رطوبت بالا و خاک شنی نیاز دارد.

ارتفاع: تا ۲ متر

تکثیر: از طریق قلمه زدن حدود

۱۵ گونه از گیاه کوردیلون به شکل درخت یا بوته در نواحی گرمسیری هند و أستراليا رشد می کنند. ارتفاع برخی از نمونه های این گیاه تا ۴ متر هم می رسد. این گیاه زینتی بخاطر داشتن برگهای زیبا و شفاف در نقاط دیگر جهان نیز مورد علاقه مردم است. این برگهای باریک و شمشیری شکل بر روی ساقه ای کوچک رشد می کنند. گلهای کوچک این گیاه در انواع مسن تر آن دیده می شوند.

گونه ها: کوردیلون ترمیناليز» (Cordyline terminalis) یکی از زیباترین گیاهان زینتی آپارتمانی است. برگهای بلند این گیاه تا ارتفاع ۵۰ سانتی متر بر روی ساقه باریک آن رشد می کند. رنگ اصلی آنها سبز است اما پرورش دهندگان گل و گیاه واریته های بسیاری از این گیاه را با برگهای رنگارنگ پرورش داده اند. بیشتر این برگها از چند رنگ تشکیل شده اند . سبز، قرمز و سفید.

گلهای سفید تا قرمز این درختان به صورت گل آذینهای افشان رشد می کنند و جای خود را به میوه هایی توتی شکل و قرمز رنگ می دهند. ارتفاع این گیاهان در گلخانه هایی که دارای شرایط گرمسیری است به ۲ متر می رسد. واریته هایی که کم رشدتر و دارای برگهای قرمز هستند برای اتاق نشیمن مناسبترند.

گونه «Cordyline australis» که دارای گلهایی سفید رنگ و برگهایی به ارتفاع امتر است و گونه «Cordyline stricta» که دارای گلهایی بنفش و برگهایی پهنتر و کوتاهتر هستند، آسانتر پرورش داده می شوند و به اندازه گونه های دیگر زیبا هستند.

سفارش گل مشهد

سفارش آنلاین گل

کشت: اگر می خواهید دائما از Cordlyline terminalis لذت ببرید می بایست آن را در گلخانه ای گرم با رطوبت بالا نگهدارید. این گیاه را می بایست در مکانی با نور کافی که در ضمن آفتابگیر هم نباشد قرار داد و دمای آن نیز باید بین °۲۸ - ۲۲ سانتی گراد باشد. خاک این گیاه را کاملا مرطوب نگهدارید.

بهتر است در تابستان گونه های Cordyline australis و Cordyline stricta را در مکانی نیم سایه بر روی بالکن قرار دهید. کاملا مراقب باشید که این گیاه دچار بی آبی نشود و به آن زیاد آب دهید. در زمستان به آن آب کمتری بدهید و آن را دور از یخبندان و در دمای بالای ۱۰ سانتیگراد نگهدارید.

تکثیر: تنها در صورتی که گلخانه دارید اقدام به تکثیر «کوردیلون کنید. قلمههای این گیاه به گرمای شدید به حدود ۳۵۰ سانتیگراد. و هوای مرطوب نیاز دارند تا در خاک غنی زیر شیشه ریشه کنند.

نظر بدهید